ضعیف شدن مکش جاروبرقی

دلایل ضعیف شدن مکش جاروبرقی

دلیل ضعیف شدن مکش جاروبرقی

در این مقاله به بررسی علت های ضعیف شدن مکش جاروبرقی در مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی می پردازیم و همچنین روش های برطرف کردن این مشکل را نیز بیان می کنیم. ضعیف شدن مکش در جاروبرقی، یکی از شایع ترین اشکالات در جاروبرقی ها می باشد. اما خوشبختانه این ایراد جزءِ ایرادهایی است که تقریبا به راحتی و با هزینه های پایین برطرف می شود.
در صورتی که به دنبال دلایل ضعیف شدن مکش جاروبرقی خود هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.
حتما برای شما نیز این سوال پیش آمده که چرا مکش جاروبرقی ضعیف شده است؟ یا به طور کلی مکش قدرت ندارد؟
نیروی مکش توسط موتور جاروبرقی انجام می شود و گرد و غبار را از طریق یک لوله، محفظه و یا شلنگ می کشد و وارد کیسه می کند. نیروی مکش تولید شده توسط موتور جاروبرقی که داخل بدنه دستگاه است، انجام می شود. بعضی از جاروبرقی ها دارای یک برس چرخشی یا یک نوار ضرب گیر، برای کمک به مکیدن گرد و خاک و زباله ها هستند.
تمامی این قسمت ها نباید مسدود باشند و باید به درستی کار کنند و برای اینکه یک جاروبرقی بتواند ۱۰۰درصد کارایی خود را انجام دهد و قدرت مکش مناسبی داشته باشد باید این مسیرها باز باشند.


در ادامه به مواردی که علت ضعیف شدن مکش جاروبرقی می باشد، می پردازیم.

خرابی موتور جاروبرقی

 

موتور اصلی ترین و مهمترین قسمت دستگاه میباشد. با خراب بودن آن قدرت مکش جاروبرقی نیز کاهش یافته و یا به طور کلی از بین می رود.
در شرایطی که موتور جاروبرقی دچار نقصی باشد، جاروبرقی روشن نمی شود و اگر روشن شود ممکن است در حین کار بوی سوختگی دهد، باید تعمیر و یا تعویض شود تا به درستی عمل مکش را انجام دهد. پروانه ی موتور به طور مستقیم به محور موتور متصل شده است، که گرد و غبار و زباله ها از کنار تیغه های اطراف پروانه عبور کرده و از مسیر خروجی هوای موتور خارج می شود. اما در صورتی که پروانه و تیغه های اطراف آن  شکسته شده باشند یا آشغال، کرک و مو به آن ها گیر کند، مکش جاروبرقی کاهش می یابد. در این صورت لازم است که موتور جاروبرقی  توسط متخصص جاروبرقی مورد بررسی قرار گیرد.

 

کیسه ی جاروبرقی پر است، آن را تعویض کنید

 

اولین جایی که باید در جاروبرقی بررسی کنید کیسه ی آن می باشد، تشخیص این مورد که آیا دلیل کار نکردن جاروبرقی، کیسه ی آن می باشد راحت است.
در صورتی که کیسه ی جاروبرقی پر شود، قدرت مکش را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیار کم می شود. حتی ممکن است اصلا مکش نداشته باشد و در صورت استفاده ممکن است به موتور فشار وارد شود و باعث شود تا موتور بسوزد. در بعضی جاروبرقی ها وقتی کیسه پر شود، جاروبرقی صدایی مانند صدای سوت تولید می کند و نشانگر این است که باید کیسه را خالی کنید و یا اگر از کیسه های کاغذی یک بار مصرف استفاده می کنید آن را تعویض کنید. به این صورت شما اطمینان حاصل خواهید کرد که کیسه مشکلی برای مکش ایجاد نخواهد کرد.

 

نکته:هنگام قرار دادن کیسه داخل محفظه باید به این نکته توجه داشته باشید که دهنه ی کیسه را در جهت درست قرار دهید.

قرار دادن پاکت جاروبرقی

پارگی کیسه جاروبرقی

 

بعد از موضوع پر شدن کیسه ی جاروبرقی، پارگی کیسه ی جاروبرقی می تواند از دلایل ضعیف شدن مکش جاروبرقی باشد که قدرت مکش را تحت تاثیر قرار می دهد و به ندرت کاهش پیدا می کند. بنابراین بررسی کیسه جاروبرقی هنگام کم شدن مکش بسیار ضروری می باشد. در این حالت گرد و خاک در مسیر ورودی هوای موتور قرار گرفته و انباشته می شود. در نتیجه مسیر ورودی هوا به داخل موتور جاروبرقی مسدود شده و مکش کم می شود.

 

فیلترهای جاروبرقی را تمیز کنید

 

یکی دیگر از علت های کاهش و ضعیف شدن مکش در جاروبرقی می تواند، کثیفی فیلترهای جاروبرقی باشد. تقریبا تمامی جاروبرقی های مدرن دارای دو فیلتر می باشند. یکی از فیلترها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور جاروبرقی نصب شده است و فیلتر بعدی به عنوان خروجی قرار داده شده است.

اکثر فیلترها قابل شستشو می باشند و می توان پس از خشک کردن دوباره از آنها استفاده نمود. برخی دیگر را می توان به آرامی با برس تمیز کرد مگر آن که دچار آسیب دیدگی شده باشد که می توان به طور کامل تعویض کرد. فیلتر کثیف مانع از جریان یافتن هوا به صورت کامل می شود. در نتیجه قدرت مکش جاروبرقی کاهش می یابد.

نکته: قبل از هرگونه تعمیر و بررسی جاروبرقی، ابتدا جاروبرقی را از برق بکشید سپس همه فیلترهای جاروبرقی را خارج کنید.

روش های شستشوی فیلتر جاروبرقی

همانطور که در بالا گفته شد جاروبرقی ها دارای دو فیلتر هستند در این مطلب به شیوه ی شستشوی فیلتر جاروبرقی می پردازیم:

اولین راهکار جهت نظافت و تمیزی فیلترها مطالعه دفترچه راهنمای جاروبرقی می باشد. در دفترچه دستگاه، قابل شستشو بودن یا نبودن فیلتر نوشته شده است. جاروبرقی ها دارای فیلترهای گوناگون و متنوعی هستند که راهکار جداسازی از دستگاه و تمیز نمودن آنها با هم فرق می کند. به این نکته توجه داشته باشید که به هنگام خارج کردن فیلترها، این امکان وجود دارد که گرد و خاک داخل آن بیرون بریزد. به همین دلیل برای جلوگیری از ریختن گرد و غبار، جاروبرقی را بر روی روزنامه و یا پارچه قرار دهید و یا این کار را بیرون از منزل انجام دهید.
اگر فیلتر بیش از حد کثیف باشد، جریان هوا به سختی از آن عبور می کند به همین دلیل لازم است در مدت زمان مشخصی به تناسب کارکرد جارو، اقدام به شستشوی فیلترها نماییم. در بعضی موارد فیلترهای جاروبرقی به دلیل شستشو بیش از حد خاصیت خود را از دست میدهد و باید فیلتر طبق دستورالعمل سازنده ی دستگاه تعویض گردد. فیلترهای جاروبرقی متناسب با میزان استفاده از آنها دارای طول عمری بین ۶ تا ۱۲ ماه هستند.
هر دو فیلتر جاروبرقی را با آب ولرم بشویید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که از مواد شوینده، صابون و همچنین مواد ضدعفونی کننده بابت شستشوی فیلترها استفاده نکنید. موقع شستشو دقت کنید که به حالت ضربه ای شسته شود و مراحل شستشو را تکرار کنید تا آب صاف شود. بعد از تمیز شدن آن را بتکانید تا آب اضافی آن گرفته شود. فیلتر را به صورت افقی هم می توانید در مجاورت هوا قرار دهید تا برای استفاده ی دوباره کاملاً خشک شود. توجه داشته باشید که برای خشک کردن فیلتر اقدام به قرار دادن آن در مایکروویو یا با استفاده از شعله مستقیم آتش یا حرارت زیاد ننمایید.

انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی

 

گاهی اوقات امکان دارد کم بودن قدرت مکش جاروبرقی به خاطر انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی باشد. به همین دلیل باید لوله خرطومی را به دقت مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که در مسیر لوله انسدادی وجود داشت آن را برطرف نمایید. همچنین اگر لوله دچار پارگی یا سوراخ شده باشد باید آن را تعویض کنید چون هر گونه سوراخ، پارگی یا پیچ خوردگی باعث ضعیف شدن قدرت مکش جاروبرقی می شود. قطعاتی مانند کاغذ و یا موهای جمع شده می تواند مسیر لوله را مسدود کند.
در صورتی که جاروبرقی مکش و قدرت مناسبی ندارد شیلنگ را به صورت عمودی کاملا بکشید و یک دسته ی جارو یا یک میله (شی تیز به هیچ عنوان) داخل آن وارد نمایید. همچنین متصل نبودن شیلنگ و جاروبرقی کارایی و عملکرد درست جریان هوا را دچار اختلال کرده که در نهایت قدرت مکش جاروبرقی ضعیف می شود.

پارگی لوله خرطومی جاروبرقی

کم بودن ولوم کم و زیاد

 

برای کنترل میزان مکش جاروبرقی، در اکثر جاروبرقی های مدرن برد کنترل و ولوم کم و زیاد تعبیه شده است. زمانی که ولوم کم و زیاد به درستی عمل نکند و یا برد کنترل معیوب شده باشد، نمی توان قدرت موتور را افزایش داد. بنابراین ولوم روی حالت ضعیف ثابت مانده و عملا مکش جاروبرقی ضعیف می شود. ولوم جاروبرقی با برد الکترونیک در ارتباط است. همچنین بسته به مدل جاروبرقی ممکن است از شاسی کشویی یا دکمه ی کم و زیاد تشکیل شده باشد. برای بررسی این مشکل می بایست دستگاه توسط متخصص جاروبرقی مورد بازدید قرار گیرد.

برس چرخان را بررسی کنید

 

یکی دیگر از دلایل ضعیف شدن قدرت مکش جاروبرقی این است که وضعیت پارویی جاروبرقی در وضعیت درست نمی باشد. بدین صورت که عدم چرخش برس می تواند منجر به از یین رفتن قدرت مکش و تمیز کردن جاروبرقی شود. در بیشتر مواقع می توان این برس را جدا کرده و بعد از تمیز نمودن، دوباره استفاده کرد تا مانند قبل و به صورت معمول عمل کند. در صورت شکستن و یا آسیب دیدن باید تعویض شود.
همچنین روی پاروی جاروبرقی یک اهرمی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید تعیین کنید که بر روی فرش، سرامیک،پارکت،سطوح و یا... جارو بزنید. بنابراین باید دقت کنید که آن را روی وضعیت مناسبی قرار داده اید تا مکش جاروبرقی به درستی انجام گیرد. گاهی این امکان وجود دارد که در برس یا همان غلطک جاروبرقی مواردی مانند کاغذ،مو و یا... گیر کرده باشد. در صورت بروز این مشکل باید تمامی این اجسام را جدا کنید و بعد از پاک کردن تمامی این ضایعات، جاروبرقی را امتحان کنید و اگر همچنان مشکل مکش حل نشد، باید جاروبرقی را به تکنسین تعمیرات نشان دهید.

استفاده نامناسب و اتمام طول عمر جاروبرقی

 

استفاده زیاد از جاروبرقی باعث می شود توان مصرفی انرژی جاروبرقی افزایش یابد و در نتیجه طول عمر آن کوتاه شود. به همین دلیل بهتر است که از جاروبرقی به اندازه مناسب استفاده نمایید.
در حالی که دارای جاروبرقی قدیمی میباشید ولی هنوز از آن استفاده می کنید ضعیف شدن قدرت مکش آن امری بسیار طبیعی می باشد. این امکان وجود دارد که با نظافت فیلتر و تمیز نمودن کیسه هوای آن شاید بتوانید کارایی و بازدهی عملکرد آن را بهبود ببخشید. همچنین انجام سرویس های دوره ای مرتب لاعث افزایش کارایی و بهبود مکش جاروبرقی می شود.

در این مقاله به علت های ضعیف شدن قدرت مکش جاروبرقی و نگاهی به راه حل هایی بابت افزایش مکش آن انداختیم. همانگونه که گفته شد کاهش مکش، دلایل زیادی دارد که اکثر آن ها را می توان با رسیدگی برطرف نمود. در صورت بروز مشکلات دیگری که نیاز به تعمیر، یا تعویض قطعات دارد این کار را به متخصصین و تعمیرکاران مجرب و دوره دیده ما بسپارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *